About

Koloběžkový přejezd Kanady 2016 z Vancouvru do Quebec City je největší dobrodružstvi

Zdravím všechny z kanadského Edmontonu,

kde žiji skoro 3 roky, Už za par týdnu se postavím na start mého dlouho očekávaného a připravovaného snu. Můj sen je jako první na světě přejet Kanadu ze západního pobřeží na východní na koloběžce. Start je 9. července 2016 ve Vancouveru. Máme jen 42 dní jízdy + 5 dni na odpočinek na více jak 5100km, což je v průměru 125km na den a více jak 21000 nastoupaných výškových metrů do cíle na druhé straně Kanady v Quebec City. Ještě aby to nebylo tak jednoduché, tak všechno vybaveni na přežiti v kanadské divočině povezeme na koloběžkách.

Rozepsaná trasa na dny:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/647-2/

 

Druhým velkým snem je pomoct někomu dalšímu, díky koloběžkování. Pomoct někomu, kdo nemá takové štěstí jako my a chce mít také šťastný život. Náš projekt Footbike Crossing Canada 2016 se snaží splnit sny malé Nikolce a projektu SOLIBAD.

Nikolka už měla při předčasné porodu zdravotní problémy, byla na mnoha operacích a zdárně se s nimi poprala. Teďka potřebuje pomoc od tebe. Aby se ji hodně zlepšila pohyblivost, potřebuje podstoupit speciální rehabilitaci, která stoji kolem 90 000kč, ovšem pojišťovna ji nekryje. Jestli jsi z jejího okolí, tak jí můžeš donést víčka z PET lahví. A nebo můžeš finančně pomoct tím, že pošleš peníze na český transparentní učet. Je tady i třetí možnost a to poslat peníze skrze generosity.com :

https://www.generosity.com/medical-fundraising/story-fearless-nicol-who-needs-your-help/x/13814452

O nebojácné Nikolce:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/pribeh-nebojacne-nikolky-ktera-potrebuje-tvoji-pomoc/

Jak pomoct Nikolce:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/jak-muzete-pomoct-nikolce-how-can-you-help-nikolka/

Druhým podporovaným projektem je SOLIBAD bez hranic. Francouzský badmintonový projekt, který pomáhá dětem v nejchudších oblastech světa. Můžete finančně podpořit také.

 

SOLIBAD:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/solibad/

 

Tým „šílených bratrů“ pro šílené dobrodružství tvoří:

Josef Kvita (Česká republika) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-josef-kvita/

Frédéric Benoist (Francie) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-frederic-benoist/

Guido Pfeiffermann (Rakousko) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-guido-pfeiffermann/

Petr Kulpa (Česká republika) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-petr-kupa/

 

Pojedeme na velkých silničních koloběžkách s koly o velikosti 28 palců, ale na těžko se všemi věcmi (stan, spacák, vybaveni na vařeni, jídlo, atd.).

Tohle je moje koloběžka, no není to krásný čmelák?

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/super-heavy-duty-bumble-bee-neboli-super-cmelak-ktery-toho-hodne-snese/ https://footbike4everyonecom.wordpress.com/frederics-footbike-for-cnadian-expedition/

Sledovat nás můžete tady:

https://www.facebook.com/events/1035682676496446/

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/moznost-nas-ledovat-you-can-follow-us/

Jestli jste došli až tady, tak by Vám poděkoval za váš čas a zájem. Chtěl bych vás poprosit o pomoc pro Nikolku a SOLIBAD. Jestli jste v Kanadě někde po trase, tak nám můžete nabídnout přespání, projet se s námi třeba na kole kousek po trase nebo jen tak zamávat nebo povzbudit přes facebook 😉

Díky moc, držte palce a brzy na viděnou na přejezdu Kanady na koloběžce 2016!

Trhněte si nohou!!!

 

Pepe

 

Footbike Crossing Canada 2016 from Vancouver to Quebec City the Biggest footbike adventure.

 

Where I have been  living 3 years so far. In few weeks I am going to start my longtime expected and upcoming dream. My dream is as the first one in the world to cross Canada from west cost to east cost on footbike. The trip will begin on July 9th  2016 in Vancouver, in west coast. Me and my 3 companions, who are going to ride a footbike as well,  have only 42  days + 5 days for a rest, for more than 5100km. The average is125 km per day and more than 21 000 m elevation, to the finish point Quebec City in east cost. We will carry all our gear for survival in Canadian wildness on our footbikes.

 

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/647-2/

 

 

The second big dream is to help somebody else trought the footbiking. To who doesn´t have such a  luck as we do have and who wants to be happy. Our project Footbike Crossing Canada 2016 is trying to fulfill a dream to little Nikolka and foundation organization SOLIBAD.

Nikolka was born prematurely, that is why she has got a lot of health promblems. She has undergone many madical surgeries and she has completed them successfully. And now she needs our help. For better cordination, she needs to go on rehabilitations, but insurance  company does not pay anything at all. The price of one rehabilitation is almost 5 000 CAD. People who are interested in to help, can send a money on czech transparent bank account or help throught website generosity.com

https://www.generosity.com/medical-fundraising/story-fearless-nicol-who-needs-your-help/x/13814452

About fearless Nikolka:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/pribeh-nebojacne-nikolky-ktera-potrebuje-tvoji-pomoc/

How to help Nikolka:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/jak-muzete-pomoct-nikolce-how-can-you-help-nikolka/

Second supported project is SOLIBAD without border. It is a french badminton project, which is helping poor and  children in the poorest territories around the world. You can send money and support them.

Solibad:

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/solibad/

 

The team of „crazy brothers“  for crazy adventure:

Josef Kvita (Czech republic) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-josef-kvita/

Frédéric Benoist (France) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-frederic-benoist/

Guido Pfeiffermann (Austria) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-guido-pfeiffermann/

Petr Kulpa (Czech republic) https://footbike4everyonecom.wordpress.com/profil-petr-kupa/

 

Probably you don’t even know, what footbike is. Czech exact translation might be called a„bike-runner“ (koloběžka) which captures very well what it is. Let’s say footbike is hybrid, which looks like bike, it has got a wheels, brakes and handlebar but no pedals and seat. Only the shape of the frame is absolutely different. Obviously you have to kick off the ground to make it run. The technique is very similar compare to run. Footbike goes even faster down hill than bike. I think footbike is the best ecological transportation vehicle, which supports healthy life style.

Footbike is being recommended by doctors for training and rehabilitation equipment after knee surgery or hip surgery. The footbiking builds up the knee muscles can help ease the burden on joints. This is especially … Why You Should ride a footbike, Not to bike for weight loss abut better health.

 

We are going to ride a „road footbike“  with a big 28“ wheels. And all the gear included a camping gear will be carried on the front wheel. This is my brandnew footbike. Isn’t it a beautiful bumblebee?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You can follow us on facebook:

 

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/frederics-footbike-for-cnadian-expedition/

 

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/moznost-nas-ledovat-you-can-follow-us/

 

 

If you have read all this artikle till the end, I would like to thank you for your time and attention. I would like to ask for help for Nikolka nad SOLIBAD. If you are close to our route, you can offer the place where to spend a night, ride with us part of our way for a while or just wave with your hand, even tha supports us.

 

Thank you a lot and  see you soon on FOOTBIKE CROSSING CANADA 2006 !

 

 

 

Josef

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s